DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
Powiatowe Centrum Kultury w Strzaelcach Opolskich zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Deklaracja dostępności dotyczy strony internetowej https://centrum-kultury.eu.
Data publikacji i aktualizacji
Data publikacji strony internetowej: data publikacji 2022-11-30.
Data ostatniej istotnej aktualizacji: data ostatniej aktualizacji 2023-04-08.
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Niedostępne elementy i treści
Brak tekstów alternatywnych do grafik i zdjęć dodanych przed 1 stycznia 2023 r.
Wszystkie grafiki i zdjęcia dodane po 1 stycznia 2023 mają teksty alternatywne. Brak tekstów alternatywnych, związany jest z modernizacją strony internetowej.
Informacja o kontraście
Portal został zaprojektowany zgodnie z wymaganiami kontrastu opisanym w Rozporządzeniu Rady Ministrów Krajowe Ramy Interoperacyjności z 12 kwietnia 2012 r.. Wszystkie elementy na stronie spełniają minimalne wymagania kontrastu koloru treści do tła. Powyższe Rozporządzenie ustaliło minimalny kontrast na poziomie 4,5:1.
Data sporządzenia Deklaracji i metoda oceny dostępności cyfrowej
Oświadczenie sporządzono dnia: 31-03-2021. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Data ostatniego przeglądu deklaracji 2024-04-05.
Skróty klawiaturowe
Serwis nie jest wyposażony w skróty klawiaturowe, które mogły by wchodzić w konflikt z technologiami asystującymi (np. programy czytające), systemem lub aplikacjami użytkowników.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Mariola Król, sekretariat@centrum-kultury.eu. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 77 412 30 13. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
W zgłoszeniu prosimy podać swoje imię i nazwisko oraz dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail). Prosimy określić dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny element lub treść. Prosimy także opisać na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.
Informacje na temat procedury
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Budynek Powiatowego Centrum Kultury jest położony w północnej części Strzelec Opolskich. Droga do niego wiedzie w dużej mierze przez jedną z głównych ulic biegnących przez miasto, dzięki czemu dojazd jest łatwy i wygodny. W pobliżu znajduje się dworzec kolejowy, dworzec autobusowy, zakład karny, fabryka, budynki mieszkalne oraz magazyny. PCK leży w spokojnej lokalizacji – otoczenie jest głównie obszarem przemysłowym, najbliższe obiekty mieszkalne to domy jednorodzinne lub położone na uboczu kamienice.
Sam budynek Powiatowego Centrum Kultury jest zbudowany z trzech poziomów – piwnicy, parteru oraz jednego piętra. Bezpośrednio do budynku przylega ogród, który otacza go od strony północnej oraz południowej. Po stronie wschodniej znajduje się parking należący do PCK. Każda z części zewnętrznych znajdujących się w obrębie ogrodzenia wokół Powiatowego Centrum Kultury ma udogodnienia wspomagające przemieszczanie się osobom niepełnosprawnym w sposób dostateczny do tego, aby mogły całkowicie swobodnie poruszać się po terenie ogrodu oraz parkingu.
Do budynku prowadzi 6 wejść. Główne znajduje się po stronie północnej, prowadzi do niego 6 stopni schodów z poręczami po obydwu stronach. Jedno wejście znajduje się po stronie zachodniej, jest wyposażone w 6 schodów i poręcze. Dwa wejścia znajdują się po stronie południowej, mają po 5 i 6 stopni schodów i również są wyposażone w poręcze. Dwa wejścia są umieszczone po stronie wschodniej, parkingowej; jedno z 6 schodami i poręczą oraz drugie (zwane dalej Punktem Odniesienia) wzdłuż którego znajduje się chodnik z podjazdem umożliwiającym dostęp do drzwi osobom z niepełnosprawnościami. Przed tymi drzwiami nie ma schodów. Drzwi otwierane są na zasadzie pociągnięcia, nie są wyposażone w dzwonek. Bezpośrednio za tym wejściem, po prawej stronie, znajduje się winda. Zapewnia ona dostęp do strefy parteru oraz pierwszego piętra. Po drugiej stronie szybu znajdują się drugie drzwi umożliwiające wejście do pomieszczenia windy. Na tym wejściu umieszczona jest kartka z informacją odnośnie tego, kto może korzystać z dźwigni.
Naprzeciwko Punktu Odniesienia znajduje się 5 schodków prowadzących do dalszej części parteru. Pozostała przestrzeń na korytarzu jest płaska – w wejściach nie ma progów, stopni itp.
Za schodkami korytarz rozchodzi się w trzech kierunkach. Na lewo znajduje się pomieszczenie techniczne, toaleta dla pracowników, biuro Działu Promocji, kuchnia wraz z zapleczem oraz pierwsze z trzech wejść na Salę Widowiskową.
Korytarz prowadzący na prosto od Punktu Odniesienia wiedzie do umieszczonych po prawej stronie toalet – kolejno damskiej, męskiej oraz dla osób z niepełnosprawnościami. Toalety damska i męska złożone są z dwóch pomieszczeń – stref z umywalkami i ubikacjami. Powierzchnie tych toalet są takie same – wynoszą 13,28 m2. Toaleta dla osób niepełnosprawnych obejmuje obszar 3,74 m2. Jest wyposażona w udogodnienia – poręcze wokół toalety oraz szerszą i niżej umieszczoną umywalkę.
W dalszej części korytarz prowadzi do drzwi wiatrołapu poprzedzającego wejście główne. Obok znajduje się szatnia, a na samym końcu korytarza, naprzeciwko Punktu Odniesienia, znajduje się wejście do Izby Tradycji. Jest to pomieszczenie o powierzchni 105,08 m2, wykorzystywane do organizacji wystaw, spotkań, prelekcji i warsztatów. Jest wyposażone w 6 gablot szklanych stolikowych ze spadem oraz w 3 gabloty szklane słupkowe z oświetleniem LED. Obydwa rodzaje gablot są zamykane na klucz. W Izbie Tradycji znajduje się również rzutnik i sprzęt do wyświetlania prezentacji oraz 5 kiosków multimedialnych: trzy pionowe i dwa poziome. Z Izby Tradycji można przenieść się schodami do piwnicy, która jest podzielona na dwa pomieszczenia: Galerię III Filary oraz magazyn. Galeria jest salą przeznaczoną do organizowania wystaw opartych na eksponatach wiszących, jak zdjęcia lub obrazy. Łączna powierzchnia podpiwniczenia to 178 m2. Piwnica jest jedynym poziomem w PCK, na który nie można dostać się windą – dostępne są tylko schody z poręczami.
Po lewej stronie korytarza prowadzącego na wprost od Punktu Odniesienia znajdują się dwa wejścia do Sali Widowiskowej. Jest to pomieszczenie wykorzystywane do organizacji największych imprez, koncertów oraz zajęć ruchowych. Jego powierzchnia to 199,21 m2. Na Sali Widowiskowej znajduje się scena o powierzchni 34,88 m2 wraz z garderobami, zapleczem oraz pomieszczeniami technicznymi. Scena i znajdujące się za nią, wymienione pomieszczenia są dostępne tylko przy wykorzystaniu schodów. Na Sali Widowiskowej nie ma krzeseł stałych – są one ustawiane w zależności od wymogów danego wydarzenia, co umożliwia zbudowanie przestrzeni niezbędnej do funkcjonowania dla osób z niepełnosprawnościami, np. poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Wracając do pozycji Punktu Odniesienia i zwracając się w ostatnią nieopisaną część korytarza, w prawo, odwiedzający PCK stanie przed klatką schodową, a kilka metrów dalej znajdzie prowadzący w prawo krótki korytarz wiodący do Kawiarenki oraz Magazynku Kawiarenki. Kawiarenka jest trzecią salą na parterze wykorzystywaną do organizacji wydarzeń w PCK. Jest to obszar o powierzchni 46,06 m2 wyposażony w stół z krzesłami. Stoły oraz krzesła można rozstawiać dowolnie, uwzględniając potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Przeprowadzane są tutaj warsztaty i zajęcia oparte na pracy manualnej. Całkowita powierzchnia parteru wynosi 743,66 m2.
Obszar piętra Powiatowego Centrum Kultury obejmuje 536,46 m2. Po wejściu po schodach po prawej stronie znajduje się wyjście z windy, natomiast na lewo trzy toalety: jedna pracownicza oraz damska (powierzchnia 3,88 m2) i męska (powierzchnia 6,72 m2). Za toaletami znajduje się korytarz prowadzący do Administracji. Na jego końcu znajduje się sekretariat oraz biuro Dyrektora Powiatowego Centrum Kultury. Wejścia do wszystkich pomieszczeń są pozbawione wysokich progów i utrudnień.
Po lewej stronie od wejścia do Administracji znajduje się Biblioteka z Czytelnią o całkowitej powierzchni 317,20 m2. Po prawej stronie od wejścia funkcjonuje wydzielona przestrzeń do obsługi czytelników, pozostały obszar zajmują komputery z dostępem do internetu (Mediateka I – powierzchnia 21,90 m2) oraz regały na książki. Korytarze służące do przedostania się na drugi koniec sali mają szerokość między 115 cm a 140 cm, natomiast przejścia między samymi regałami mają szerokość około 1 metra.
Na końcu pomieszczenia, po lewej stronie, znajduje się pozbawione drzwi, wsparte podjazdem, otwarte przejście do Mediateki II – jest to sala, która obecnie jest wyposażona w kanapy, stoliki oraz gry planszowe. W najbliższej przyszłości planuje się jednak remont i całkowitą zmianę charakteru pomieszczenia z rozrywkowej na pracownię sensoryczną. Obecna Mediateka II ma powierzchnię 43,45 m2.